ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów – decydujące rozstrzygnięcia w Londynie

Stu Król WPKiW wygrał czwarty etap ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu. W klasyfikacji VIP triumfował Robert Kubica z ORLEN Team, który był najszybszy w swojej kategorii na każdym z czterech etapów. W finałowej rozgrywce na wirtualnej trasie w Londynie brali udział także goście specjalni Witold Bańka, szef WADA oraz Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. Transmisję przeprowadził Eurosport.

Trasa ostatniego etapu ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów wiodła ulicami stolicy Anglii. Kolarze mieli do pokonania łącznie około 30 kilometrów, a głównym wyzwaniem na dwóch rundach był podjazd Box Hill (4 km długości, średnie nachylenie 4 proc.). Na starcie pojawiło się niemal ośmiuset kolarzy z całego świata. Od samego początku zmaganiom towarzyszyło mocne tempo, które nadawała kilkunastoosobowa czołówka. Z każdym kilometrem wyścigu stawała się ona coraz mniejsza, bo kolejni kolarze nie wytrzymywali tempa. Sprinterska walka o zwycięstwo rozegrała się między trzema zawodnikami, a po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się „Stu”. Drugi na metę wpadł Szymon Rekita, a trzeci Andrzej Poczopko. Wśród kobiet ostatni etap wygrała Alicja Pyszka-Bazan, przed Corinne Hall i Kingą Zielińską.

Na trasie finałowego etapu wysoką formę potwierdził Robert Kubica, który w klasyfikacji VIP wygrał z dużą przewagą na rywalami. – Na jednym z podjazdów trochę mi się poluzował rower i zdekoncentrowałem się. Grupa mi uciekła i ciężko było ją gonić. Ale w sumie było bardzo OK. Wszystko fajnie się ułożyło. To była świetna zabawa i dobry trening. Dziękuję za zaproszenie i dziękuję wszystkim uczestnikom. Mam nadzieję do zobaczenia wkrótce – powiedział kierowca ORLEN Team. Drugie miejsce wśród VIP-ów wywalczyła Marta Łagownik, dwukrotna mistrzyni Polski w triathlonie, także reprezentująca barwy grupy sportowej ORLEN.

Po raz pierwszy w wyścigu uczestniczył Witold Bańka, przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej. – Doświadczyłem dziś wszystkiego! Emocji, twardej rywalizacji, nerwów, bólu i ekstremalnego zmęczenia – czyli esencji sportu. W pewnym momencie wystąpiły problemy techniczne, na dziesięć minut wyłączyło mnie z trasy. Ale walczyłem do końca i jak na moje „kolarskie” możliwości, było dobrze… Dziękuję serdecznie organizatorom za zaproszenie  – powiedział szef WADA.

Zadowolony był również Czesław Lang, który walczył do samego końca. – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałą rywalizację. Cieszę się, że dzięki współpracy z PKN ORLEN oraz Eurosportem mogliśmy zrealizować ten wyścig. W obliczu pandemii kolarstwo przeniosło się na chwilę do świata wirtualnego, a te zmagania okazały się bardzo fajną zabawą. Teraz zapraszam na wyścigi, które będziemy organizowali w realnym świecie – Tour de Pologne i ORLEN Wyścig Narodów – powiedział dyrektor generalny Lang Team.

ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów to wirtualny wyścig kolarski, w którym mogli startować wszyscy posiadający trenażer smart oraz aplikację Zwift. Rywalizacja składała się z czterech etapów na wirtualnych trasach w Richmond, Innsbrucku, Yorkshire oraz Londynie. W poszczególnych odsłonach wyścigu brali udział miłośnicy kolarstwa z całego świata, w tym gwiazdy różnych dyscyplin reprezentujący grupę sportową ORLEN z Robertem Kubicą, Bartoszem Zmarzlikiem i Anitą Włodarczyk na czele.